0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda7. 4. 20134 minuty

Slunce se už brzy vrátí

28 A jaros varianta R15 2013 • Autor: Respekt

Počasí směřuje k čím dál větším extrémům. Vypadá to, že zima nikdy neskončí. Něco podobného už jsme ale v minulosti zažili. „Přesto je letošní extrémní zima v něčem jedinečná,“ říká klimatoložka a meteoroložka Taťána Míková.

Ještě nedávno to vypadalo, že místní zimy budou spíše teplé. Klimatologové tvrdili, že je to součást trendu, jejž předpovídají klimatické modely. Představuje letošní zima nějaké vybočení z trendu?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Klimatické modely hlavně říkají, že v budoucnosti budou počasí a klima náchylné k daleko větším extrémům. Takže i současná zima je součástí trendu. Pozorujeme to nejvíc na srážkách a povodních – v takovémmnožství tu stovky let nebyly. A platí to také o teplejších a chladnějších obdobích. I v minulosti se střídala, ale ne tak rychle jako nyní.

Které roky v nedávné minulosti připomínaly to, co zažíváme letos?

Podobných let bylo samozřejmě víc. Třeba březen 1955 nebo 1987, který už si řada z nás pamatuje.

Takže nic nového pod sluncem?

Jedna novinka tu je. Letos k nám jedna za druhou přicházely tlakové níže ze Středomoří, které přinášely studený vzduch. Nejde o to, že zima k nám přicházela z krajin, jež máme spojené s teplem. To je v klimatologii známý jev. Výjimečné spíš bylo, jak často se to letos dělo. A extrém taky byl, že středomořské tlakové níže přicházely…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc