30 R11 recko
30 R11 recko • Autor: Respekt

Strach z neznámého prostředí jako by vůbec neznal. A na otázku, zda musel před cestou překonávat obavy ze samoty, odpovídá dost nečekaně: „Vzal jsem si s sebou velkou černou duši z naší prvotřídní Pragy V3S, která drží vzduch po celou dobu mého pobytu.“ Oldřich Šubrt (80) se po náročné operaci srdce rozhodl dát vale perspektivě šouravých procházek a sám odešel žít aspoň částečně tam, kde, jak říká, našel ráj. Bál se přitom jediného: aby se náhodou neutopil při cachtání v krásném řeckém zálivu, na jehož břehu si založil nový domov.

Kapitáno

Pan Šubrt se nepotřeboval obrnit proti strachu, protože svůj krok do neznáma za odvážný nepovažuje. Právě naopak. Řecko zvolil proto, že v něm žije mnoho dlouhověkých lidí a on věří, že si tamním pobytem prodlužuje život. Osmdesátník s šesti by-passy si hlavu se zdravotními komplikacemi neláme a nebojí se ani samoty. „Svět je přátelské místo, a když opravdu potřebujete, lidé pomůžou. Navíc v životě je i doma člověk kolikrát sám,“ říká už mnoho let rozvedený muž, který má dva syny a osm vnoučat. Celý život pracoval v zemědělství jako agronom, několikrát však měnil místo a na sklonku socialismu byl vyslán zvyšovat výnosnost na Ukrajinu, kde strávil jedenáct let. Ještě předtím si ale odseděl dva roky v komunistickém vězení za chyby při vedení JZD. Naučil se zvednout kotvy.

11. - 17. března 2013, č. 11/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11. - 17. března 2013, č. 11/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte