36 A reuters R10 2013
36 A reuters R10 2013 • Autor: Globe Media / Reuters

Ve světovém tisku se ta zpráva mihla jen okrajově. Pákistán vyšetřuje svou velvyslankyni ve Spojených státech Sherry Rehmanovou z rouhačství. Když ji Nejvyšší soud shledá vinnou, hrozí jí trest smrti. Přitom právě ve vztahu k zákonu o rouhačství je Sherry Rehmanová doslova ohrožený druh. Z trojice liberálních politiků, která před třemi lety navrhovala jeho reformu, kromě současné diplomatky už není nikdo naživu.

Nešlo minout

Skupina žen z vesnice Ittan Wálí v pákistánském Paňdžábu pracuje na poli. Je velké horko, a tak posílají jednu pro vodu. Jmenuje se Asia Norínová přezdívaná Bibi.Zdánlivě banální záležitost změní během několika minut její život navždy. Když se vrátí s konvicí vody, některé z žen se odmítají napít. Asia je totiž křesťanka, podle nich „nečistá“. „Měla bys konvertovat k islámu,“ tlačí na Asii sousedky, ta se ohradí a dojde k hádce. Týden nato vtrhnou do Asiina domu rozzuření sousedé a křičí, že urazila proroka Muhammada. Dosvědčily to tři ženy, se kterými se pohádala na poli. Před zlynčováním zachrání Asii policie. Potlučená putuje do vězení, kde stráví rok čekáním na soud. Bez informací, čím se provinila, co s ní bude, bez právního zástupce. Ten se neobjeví ani při čtení rozsudku soudce Muhammada Iqbala, který matku pěti dětí odsoudil v listopadu 2010 za rouhání ke smrti oběšením.

Šokující závěr zmanipulovaného procesu vyvolal pobouření i v Pákistánu. Do čela lidí snažících se o záchranu a osvobození Asie Bibi se postavila politička Sherry Rehmanová. Vlivná členka pákistánské vládnoucí Lidové strany a exministryně pro informace vedla už dříve kampaň proti „vraždám ze cti“, domácímu násilí a zneužívání antirouhačského zákona. Asiin případ ve svém angažmá nemohla minout – tím spíš, že celosvětovým ohlasem dával naději k výsledkům. Zatím to dopadá jinak. Odsouzená žena čeká již třetím rokem za mřížemi na výsledek odvolání a Sherry Rehmanová se ocitla na krok od vlastního procesu.

4. února - 10. března 2013, č. 10/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

4. února - 10. března 2013, č. 10/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte