37H R09 2012
37H R09 2012 • Autor: Respekt

Jízda králů, verbuňk, masopustní masky a sokolnictví – to byl až dosud celý seznam národního nehmotnéhokulturního dědictví. Teď přibyla pátá položka: myslivost.

Na soupisku opečovávaných tradic přitom patří jen ty nejvýjimečnější, jimž bez ochrany a peněžité pomoci hrozí zánik. Pád tuzemských myslivců mezi „ohrožené druhy“ proto vzbudil všeobecné překvapení.

Dosáhnout na granty

Listinu s úředním názvem Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR sepsalo ministerstvo kultury před třemi roky. Jeho úředníci totiž chtěli dostat nějaké české tradiční činnosti na mezinárodní seznam OSN – kde už je třeba argentinské tango, výroba šatů z kůry v Ugandě nebo pekingská opera – a podmínkou toho je mít nějakou podobnou tabulku doma. Tradice, které se na českou verzi soupisu dostanou, získají kromě prestiže i prostředky na vydávání propagačních brožur a přednostní právo na vládní granty.

Veškeré položky na seznamu musí schválit ministerstvo kultury. Slovácký tanec vojenských rekrutů verbuňk, masopustní maškary z Hlinecka a vlčnovská jízda králů se na něj dostaly hned s jeho založením. „Jsou to tradice, které se zachovaly ve vysoce původní podobě, na jejich jedinečnosti se shodnou všichni folkloristé,“ říká Věra Skopová, jež na ministerstvu kultury za ochranu lidových tradic zodpovídá. V…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte