58 A R41 2012
58 A R41 2012 • Autor: Respekt

Určitě to není naposled, co o sobě zase slyšel, že je „bratrem kontroverzního umělce“. Tentokrát si ho takhle při příležitosti vernisáže jeho aktuální výstavy Jízda v pražské Galerii kritiků zařadili ve zprávách nejsledovanější komerční televize. Pověst autora, který si pozornost zaslouží především díky o sedm let staršímu sourozenci, ho provází už od školních let.

„Bratrovy věci mě nikdy nedeprimovaly, naopak mě bavilo spolužákům říkat, že udělal růžový tank. Ale je to samozřejmě handicap. Lidi nás neustále porovnávají ve slávě a údernosti,“ culí se Filip Černý. On sám nejlépe ví, že jeho díla si nikdy nevyslouží takový zájem publika, jaký se dostává výbojným instalacím jeho bratra Davida ve veřejném prostoru. Filip je totiž malíř. A malba se ve světlech reportážních kamer logicky ocitá opravdu jen velmi zřídka.

Denně v terpentýnu

„Někdy bylo úmorné, že mě táta s mámou tahali po galeriích. Na rozdíl od bratra mě to ale neodradilo,“ vzpomíná Filip Černý. Zatímco David Černý odmítl kráčet ve šlépějích rodičů-malířů, šel studovat elektrotechniku a k soše se dostal až posléze, kdy se k překvapení rodiny přihlásil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, Filip Černý měl o výtvarné kariéře jasno už jako dítě. Krátce před revolucí nastoupil na Střední uměleckoprůmyslovou školu na Žižkově a v polovině devadesátých let se dostal na vysněnou Akademii výtvarných umění.

2012_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1810

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte