MPSV, Mze, ČSÚ, ČNB, MŠMT nebo MMR asi rozluští každý. Jde ale jen o zahřívací kolo. Vyšší úroveň: ČBÚ, ČOI, SEI, SFRB nebo ČMRZB. Tady se už trochu zapotíte, mnozí si bez Googlu neporadí. Další stupeň obtížnosti je pro skutečné experty: ZSMV, ČMI, MZK, EZÚ, SÚJB, SÚRAO, TAČR. Pro skutečné fajnšmekry jsem si našel ÚOZPLN, ÚZSMV, ISVZUS, ČÚZZS, VÚMOP a CSPSD.

Co je to stát? Úředník by vám odpověděl, že stát jsou OSS, PO a SF. Internetový vyhledávač asi máte zapnutý, není tedy nutné rozepisovat tyto zkratky. Normálně jim člověk většinou říká státní úřad. Všechny ty zmíněné shluky písmen naznačují, že život státních úřadů je dostatečně složitý na to, aby mu laik nerozuměl a ani znalý člověk jej nedokázal zreformovat, učinit levnějším a efektivnějším. Řada institucí je reliktem socialistické éry a po sametové revoluci se na ně nabalila spousta dalších organizací. Celkový počet OSS, PO a SF nyní dosahuje téměř pěti stovek. Vytvořili jsme si vlastního českého leviatana (jedno z biblických monster a zároveň termín použitý pro stát Thomasem Hobbesem).

2012_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte