Fareed Zakaria
Fareed Zakaria • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Americká předvolební kampaň je tak zahlcená útoky a protiútoky týmů Baracka Obamy a Mitta Romneyho, až je snadné zapomenout, že ve hře jsou i závažné otázky. To je velká chyba, protože lomoz zbraní přehlušuje důležitou ideologickou debatu o americké budoucnosti, kterou bychom měli vést především.

Kus pravdy

Vzájemné útoky jsou zřejmě nevyhnutelné. Buďme k sobě ale upřímní: většinou se nezakládají na pravdě nebo jsou nepodstatné. Ať je v dokumentech formálně uvedeno cokoli, Mitt Romney od února 1999 společnost Bain Capital skutečně neřídil. (To tvrdí Obamův tým – pozn. Respektu.) A i kdyby tomu tak bylo, převádění pracovních míst do zahraničí kvůli snížení nákladů jinak krachujících společností není zavrženíhodné chování, je to způsob, jak efektivně řídit firmu. Navrhuje snad prezident Obama zavedení ochranných tarifů, abychom této praxi v budoucnu zabránili? Na druhou stranu Romneyho nedávné obvinění prezidenta z toho, že rozdává vládní dotace svým politickým příznivcům, bylo tak překroucené, že mu The Washington Post ve své tradiční rubrice ověřující fakta udělil známku nejvyššího stupně lži – čtyři Pinocchiovy dlouhé nosy.

2012_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte