71 B R19 2012
71 B R19 2012 • Autor: Respekt

Brokolice malému chlapci nevoní, ale snaží se ji pokaždé sníst, je zdravá a rodiče si to přejí – je to jeho boj se sebou samým, jeho osobní džihád. Jisté ženě islám říká, že má své síly napnout k pomoci chudým a potřebným, ona to sice chápe jako smysl života, stejně se jí ale někdy chce ze všeho nejvíce povalovat v křesle a dívat na svůj oblíbený seriál. Jiná žena zase v ruce drží nápis „Teroristé unesli mé náboženství“. Jde o výběr z mnoha poselství bezejmenných hrdinů slavného filmového klipu A Land Called Paradise (Země zvaná Ráj, 2007) natočeného mladou režisérkou, americkou muslimkou Lenou Khan z Kalifornie. Mimo jiné odkazuje na obrovskou pestrost, s jakou mohou muslimové na prahu 21. století chápat pojem džihád.

https://www.youtube.com/watch?v=sbcmPe0z3Sc

Jazykový rozbor slova džihád podle předního českého orientalisty Miloše Mendela, autora knihy Džihád. Islámské koncepce šíření víry (Brno 2010), odkazuje ke snaze, píli nebo úsilí. Vztahuje se k nejvyššímu úsilí v zápase o nějakou cennou věc nebo zásadní myšlenku. V nejobecnějším vymezení je džihád usilováním o upevňování a šíření islámské víry, konáním dobra a odporováním zlu.

Díky této mnohoznačnosti podle Miloše Mendela v islámu velmi záhy vykrystalizovala čtyři různá významová pojetí džihádu (viz rámeček), z nichž pouze jedno, džihád mečem, vyžaduje násilí. Právě tuto násilnou formu si však Západ ztotožnil s džihádem jako takovým.

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte