Premiér Petr Nečas v krátké době už podruhé vysvětlil v Lidových novinách, proč odmítl podepsat evropskou smlouvu o fiskální odpovědnosti. Tentokrát se asi nechal inspirovat přípravou na setkání s britským premiérem Davidem Cameronem, se kterým se rozhodl přicestovat na summit v Bruselu z návštěvy v Británii vlakem. Nečasův text ve čtvrtečních LN se jmenuje „EU musí být unií konkurenceschopnosti“ a soustředí se na to, že EU se má místo kontroly rozpočtů zaměřit na konkurenceschopnost. To zní sice pěkně, tím ale přínos Nečasových rad končí.

 

Odmítám, tedy jsem

Poznámka pro začátek: Když už se Nečas rozhodl učinit z Británie jediného českého spojence v Evropě, tak je – pravda – asi poněkud obtížné mluvit zrovna v Londýně o „fiskální odpovědnosti“, i když Nečasova vláda si tak říká. Spojené království totiž patří mezi největší hříšníky a maastrichtským kritériím se vzdaluje mílovými kroky. Inflace je 4,8 procenta a britský rozpočtový schodek činí takřka devět procent HDP! A při této expanzivní měnové a fiskální politice tamější hospodářství stagnuje.

Ale zpět k našemu premiérovi. Ve vztahu k tzv. fiskálnímu kompaktu se chová jako malé dítě, které nedává ve škole pozor. Už dávno běží hodina fyziky, ale on ještě zamyšleně stojí v trenýrkách na parketu školní tělocvičny. Míchá kotrmelce s Pythagorovu…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte