O tom prvním se šeptá: prý má odejít šéf policejní protikorupční jednotky Libor Vrba. To druhé už se stalo: pražský vrchní soud rozhodl, že „justiční mafie“ prominentních právníků manipulujících spravedlností na objednávku lidí z vlády nikdy neexistovala a že někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která s pojmenováním přišla, se musí omluvit. Ty dva případy spolu souvisí. V obou jde o fair play, o kvalitu života – a o malé překvapení.

 

Koho hledá ministr vnitra

Pohled na plán ministra Radka Johna odvolat Vrbu musí být nutně schizofrenní. Na jednu stranu, protikorupční jednotka už léta slouží spíše jako nástroj k zakrývání korupce mocných a do jejího čela byli ministry jmenováni loajální úředníci, u nichž nehrozil nějaký velký zájem vyšetřovat mocné. Těmto šéfům dal navíc promyšlený systém předpisů do rukou totální přehled o všech zahájených případech vyšetřování politické korupce v zemi a zároveň s tím i povinnost informovat o těchto „citlivých akcích“ policejního prezidenta. Ten zase informoval ministra a tak pravděpodobnost, že policie začne vyšetřovat případ týkající se vysoce postavených úplatkářů, byla – jak dobře víme z dosavadní praxe – nulová. Vrba byl jmenován ministrem Ivanem Langrem v době, kdy tento systém fungoval, takže z tohoto pohledu se Johnově volání po Vrbově skalpu nelze divit.

Jenže… Na druhou stranu, postavit fungující a úspěšnou…

2011_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte