38A_R06_2011_n.jpg
38A_R06_2011_n.jpg

Na americké ambasádě v Pekingu předloni nainstalovali program, který výsledky pravidelného měření smogu každou hodinu posílá na Twitter. Číselné měření kvality ovzduší, které se pohybuje na škále od jedné do pěti set, systém automaticky převádí do slovního hodnocení. Pravidelně se v něm opakují slova „špatné“ a „riskantní“, ale během listopadového pobytu Respektu v Číně se stalo něco, s čím ani programátoři nepočítali.

38A_R06_2011_s.jpg
38A_R06_2011_s.jpg
„Programátoři nevěřili, že je možné, aby měření přesáhlo stupeň 500. V žertu proto nastavili, že se při jeho překročení na Twitteru objeví hláška „crazy bad“, „šíleně špatné“, vypráví Jonathan Watts, novinář specializující se na životní prostředí v Číně. Tato hodnota představuje dvacetinásobek doporučení Světové zdravotnické organizace a skoro dvojnásobek toho, co bývá naměřeno v amerických městech, v jejichž okolí zuří lesní požáry. „No a teď se to opravdu stalo,“ dodává Watts. Na Twitteru se objevilo „crazy bad“. Obyvatelé Pekingu odkaz na stránku hromadně sdíleli na svých webových profilech a americká ambasáda systém rychle přeprogramovala. Místo „šíleně špatné“ se na Twitteru objevilo „mimo index“.

Nedýchatelný vzduch a zničené životní prostředí jsou daní, kterou Čína platí za svůj hospodářský zázrak. Emise skleníkových plynů a jejich vliv na planetární…

2011_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte