6-komentar2_n.jpg
6-komentar2_n.jpg

6-komentar2_s.jpg
6-komentar2_s.jpg
Od počátku krize už proběhla tři ekonomická fóra v Davosu a začíná nám pomalu svítat. Nenastal kolaps liberálního kapitalismu, jak se někteří obávali v dramatické debatě v lednu 2009, ale nenastala ani velká reforma západního kapitalismu, ve kterou tehdy mnozí doufali.

Západní kapitalismus přežívá, ale je těžce pošramocen, kulhá zatížen břemenem obrovských dluhů, nerovnosti, demografického úpadku, zanedbané infrastruktury, sociálního neklidu a nerealistických očekávání. Mezitím jiné varianty kapitalismu – čínský, indický, ruský, brazilský – rostou a mění se v politickou sílu. A výsledek? Už nemáme unipolární svět sbíhající se do jednoho modelu liberálního kapitalismu, ale svět bez pólů, rozbíhající se do různých národních variant často neliberálního kapitalismu. Místo nového světového pořádku tu máme nový světový nepořádek. Nestabilní kaleidoskopický svět, přehřátý a obtěžkaný příštími konflikty.

 

Trest za aroganci

Nemělo to tak být. Vzpomeňte na triumf západního liberalismu v devadesátých letech. Dokonce i Rusko a Čína se obracely na kapitalismus, o němž se předpokládalo, že je zákonitě přivede k demokracii. Ještě v roce 2002 americký prezident George Bush uváděl národní bezpečnostní strategii slovy o velkém vítězství svobody nad totalitarismem a o tom, že jen ty národy, které budou sdílet hodnoty lidských práv, demokracie a volného…

2011_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte