Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Vrnění českého lva

V Ostravě uvádějí dramatizovaný Gottland

66_R05_2011_n.jpg
66_R05_2011_n.jpg

66_R05_2011_s.jpg
66_R05_2011_s.jpg
Když si dramaturg Národního divadla moravskoslezského Marek Pivovar hodlal koupit výtisk knihy Gottland, prodavačka mu jej odmítla prodat. Distribuce knihy Mariusze Szczygieła byla totiž zrovna pozastavena kvůli sporu o její název – Karel Gott se skrze právníky ohradil, že takto se už jmenuje jeho muzeum. Pivovar knihu přece jen získal, ovšem pro jistotu se starým datem na účtence. Vzhledem k tomu, o čem Szczygieł v Gottlandu píše, je tahle historka příznačná: Češi se vždycky radši pojistí. Pivovar knihu půjčil režisérovi Janu Mikuláškovi a ten se rozhodl Gottland inscenovat. Na nejočekávanější premiéru ostravské sezony došlo v Divadle Jiřího Myrona právě teď.

 

Závrať ze sžíravosti osudu

Těžko se Mikuláškově volbě divit: Gottland sklidil úspěch v Polsku, stal se bestsellerem v Čechách, a v roce 2009 si dokonce odnesl Evropskou literární cenu. Je celkem překvapivé, že kniha o Čechách, kterou napsal Polák, zajímá i Francouze, zato spokojené zavrnění českého lva polichoceného jakoukoli pozorností je nasnadě.

Na druhou stranu Mikulášek před sebe postavil rébus: co si na divadle počít s knihou sice literárních, ale pořád reportáží, které navíc střídají doby, osoby i témata? Szczygiełovu výbornou knihu drží pohromadě lakonický styl, dějová zkratka a schopnost ukázat události v bizarním světle, to vše na hustě tkané osnově reportérské práce. Knihu…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte