Američané vědí, že chtějí být nejlepší na světě. Zároveň chápou, že jim ujíždí vlak. Nezaměstnanost neklesá, dluhy rostou do astronomických výšek. Když Barack Obama minulý týden pronášel každoroční projev o stavu unie, příliš v něm Spojené státy nechválil. Evropané podle něj mají lepší infrastrukturu, Jihokorejci jsou lépe připojeni k internetu, Číňané mají modernější letiště a lepší vlaky a vzdělanost Američanů začíná slušně pokulhávat za nejvyspělejšími zeměmi. Obama nazval křižovatku, na níž Američané stojí, „momentem pro nový Sputnik“ – v narážce na chvíli, kdy si USA v roce 1957 uvědomily, že je tehdejší Sovětský svaz předbíhá ve vývoji raketové techniky a ovládnutí vesmíru.

Obě situace jsou stěží srovnatelné v detailech, podstata je ale stejná. Američtí politici se nebojí vytknout cíl a stát si za ním. Dnešní prezident chce navzdory potížím znovu porazit svět v technických inovacích, vzdělání i výstavbě infrastruktury podobně, jako když snaha o výzkum vesmíru rozproudila inovace v celé ekonomice.

Ve Spojených státech se samozřejmě po projevu zvedla vlna kritiky polemizující s prezidentem. Je potřeba škrtat výdaje a uvolnit iniciativu byznysu, nebo je naopak nutné správně zainvestovat s tím, že rozvoj Americe umožní ze svých dluhů „vyrůst“? To je naprosto legitimní debata, do které se Američané s obvyklou vervou pustí a nějak si ji nakonec vyřeší. Důležité je, že obě strany vědí, o co jim jde – mají strategický cíl…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte