Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Mladí v. staří


 

Mladí lidé prý nemají rádi ty starší. Dokonce 44 procent lidí ve věku 15 až 29 let odpovědělo kladně na otázku: „Protože starších lidí stále přibývá, měli by mít omezenou možnost vstupovat do politiky, aby nemohli tolik ovlivňovat dění ve společnosti?“ Šetření Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, na něž upozornil minulý týden deník Právo, sice proběhlo už v roce 2003, takže nejstarší respondenti do oné kategorie „starších lidí“ sami nebezpečně míří, i tak ale studie na zajímavosti mnoho neztrácí.

Výzkum zní na první pohled trochu děsivě. Prý potvrzuje rozšiřující se propast mezi mládím a stářím a neuctivost dnešních mladších ročníků. Možná ale stojí za zmínku to, co Právo neuvedlo: na výše uvedenou otázku odpovědělo kladně i 33 procent lidí ve věku 30 až 59 let a dokonce 17 procent lidí starších šedesáti let.

Je to tedy s mladými opravdu tak špatné? Nepochybně se šíří negativní postoje, ale zároveň třeba jen 25 procent mladých lidí souhlasí s tvrzením, že sociální dávky vyplácené starším lidem by měly být ve skutečnosti poskytnuty těm mladším.

Pokud se však vrátíme k první otázce, která se týkala politiky, možná není názor mladých lidí ani skandální, ani překvapivý. Zasloužila si z jejich pohledu starší generace respekt a důvěru, že dokáže dobře spravovat věci veřejné?…

7. - 13. listopadu 2011, č. 45/11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

7. - 13. listopadu 2011, č. 45/11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2025
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte