Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Jehlice v akci

Ruční práce jsou zpět. Ne tak přísné a dokonalé jako za babiček, zato
kreativnější a svobodnější. Pletení je prý rock’n’roll dneška.Oblékly do pleteniny už leccos, stromy, sloupy, zábradlí i jízdní kolo. Vlastnoručně upletly, kousky sešily a ozdobily. Skupinky pletací guerilly řádily už v Praze na Klárově, kde zdobily pleteninou stromy, či na mostě Legií, kde byl oblečen sloup veřejného osvětlení. „Vnáší to do prostoru něco hebkého a barevného,“ říká Hana Vacková, novinářka a také hlavní česká propagátorka guerillového pletení. Se ženami a muži, kteří chtějí zhebčit svět kolem sebe, se momentálně scházejí jednou měsíčně na Jižním Městě v Kulturním centru Zahrada a oplétají zábradlí na tamní dlouhé, bílé a poněkud sterilní chodbě.

„Je pěkné, když člověku něco vzniká pod rukama. A není na to žádný návod, je potřeba jen improvizovat. Také u toho hodně využiju prostorovou představivost a matematiku,“ vysvětluje Hana Vacková, proč ji pletení oblečků na stromy a sloupy nebo na kolo, které je rovněž potažené vlastnoruční pleteninou, přitahuje a baví.

Guerillové pletení je trochu kuriózní záliba, a ačkoli má skupina českého „knittingu“ na Facebooku víc než čtyři sta členů, masově se asi nikdy nerozšíří. Zajímavé na tom spíš je, že to je po letech důvod vzít do rukou pletací jehlice, na něž se už skoro zapomnělo. „Je pravda, že jen málo lidí, kteří s námi pletou, to skutečně umí,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.