Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Život s Čínou

Americko-čínský summit stvrdil, že svět vstupuje do nové, neznámé fáze

Měla by Amerika vnímat Čínu jako rovnocenného partnera, až budou obě země stejně mocné?“ ptal se bývalý poradce australského ministra obrany Hugh White svých amerických kolegů. Odpověď zněla: Ne. „A myslíte, že se Čína spokojí s něčím jiným než být vám rovnocenným partnerem?“ ptal se dál Američanů. Jejich odpověď byla stejná: Ne. „A jak si tedy představujete, že spolu mohou Spojené státy a Čína v míru vycházet?“ zněla jeho poslední otázka. Američtí kolegové pouze pokrčili rameny.

Dilema popsané v historce z Whiteova eseje, kterou v listopadové speciální příloze o roli Číny ve světě citoval týdeník Economist, se minulý týden vznášelo nad setkáním amerického a čínského prezidenta ve Washingtonu. Jak Čínu zapojit do mezinárodního řádu, v němž dnes dominují Američané? Jak dodat Číňanům pocit, že jsou plnoprávným členem světového společenství a zároveň se nevzdat západních ideálů demokracie a individuální svobody? Jak zabránit konfliktům, které v minulosti vznikaly při vzestupu nových mocností? To jsou klíčové otázky pro 21. století.

Jak přemýšlí?

Základním krokem při zvládnutí této výzvy je čínského partnera, případně rivala poznat. Jak se rozhoduje? Jaké jsou jeho silné a slabé stránky? Co si o nás myslí? Prostě jak přemýšlí? Zní to jako banální úkol, který při určení správné taktiky před zápasem plní každý fotbalový trenér. V případě Číny to je ale nesmírně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.