Je to facka do tváře maďarského lidu, ohradil se ve středu maďarský premiér Viktor Orbán vůči europoslancům, kteří jej nazvali diktátorem a evropským Chávezem a přelepili si páskou ústa na protest proti cenzurnímu tiskovému zákonu, který teď v Maďarsku platí. Jinak ale Orbán všechna ta vášnivá obvinění sotva bral vážně, pocházela totiž výlučně z řad evropské levice, zelených a liberálů, tedy od takových, které doma v Maďarsku loni ve volbách drtivě porazil a jimiž pohrdá.

Přesto měla rozprava v Evropském parlamentu smysl: tato půda se zase na chvíli stala ostře sledovanou scénou, na níž se debatovalo o podstatě demokracie. A ukázalo se také, že EU není úplně bezmocná, pokud se některý z jejích členů utrhne z řetězu. Evropská komise, která zkoumá maďarský mediální zákon (má 200 stran), už Orbána upozornila, že podle jejích prvních zjištění zákon porušuje pravidla EU a volné soutěže – například tím, že vyžaduje povinnou registraci (podléhající schválení mediální radou) i těch médií, jejichž majitelé jsou zahraniční. V rámci Unie by totiž mělo být možno podnikat bez podobných administrativních překážek.

A nejde jen o média. Brusel bude zkoumat, zda Orbánova vláda neporušila pravidla volné soutěže uvalením drastických daní na velké banky a firmy (zejména se zahraniční účastí), kromě toho je Orbán vystaven kritice za udílení dvojího občanství Maďarům v zahraničí, čímž v případě občanů Srbska či Ukrajiny fakticky rozšiřuje EU proti její vůli.

& …

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte