Politika•23. 1. 2011•8 minut
Jasmíny v ohni
Spustí události v Tunisku řetěz revolucí v arabských zemích?
Rychlost, jakou se vyvíjela vzpoura obyvatel v Tunisku, která v polovině ledna donutila prezidenta Zína Abidína bin Alího utéct ze země, připomíná obdobně nečekané pády jednotlivých komunistických režimů ve východní Evropě v bouřlivém roce 1989. „Dnes vidíme, že to tenkrát v Evropě byla nevyhnutelná řetězová reakce. A stejná vlna i teď může po tuniském příkladu následovat v dalších arabských státech, ovládaných podobně autoritativními a neschopnými režimy, jaký ztělesňoval bin Alí,“ říká do telefonu francouzský specialista na arabský svět Gilles Kepel. Odlišnosti tu však samozřejmě jsou, takže dominový efekt z východní Evropy, kde byly všechny komunistické státy v ideologicky i ekonomicky podobné situaci a navíc se zhroutil jejich protektor Sovětský svaz, v arabských zemích nastat nemusí.
„Tunisko nevlastní zásoby ropy ani jiné důležité nerostné suroviny. Ekonomické bohatství tam především z turismu produkuje dynamická střední třída a ta už měla toho nehorázného okrádání rodinou bývalého prezidenta dost,“ popisuje renomovaný specialista průběh tuniské revoluce, kterou rozjeli mladí, ale vpřed ji táhla právě vzdělaná střední třída.
V ostatních arabských státech, především v oblasti Perského zálivu, je ovšem situace odlišná. Střední třída a její elity žijí z ropných zisků, které jim mocipáni částečně redistribují. V Egyptě jsou naopak zcela…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu