machacek_120.jpg
machacek_120.jpg • Autor: Respekt

Jednou z událostí minulého týdne je to, že guvernér ČNB Miroslav Singer se rozhodl postavit názoru ministra financí Miroslava Kalouska. Kalousek se totiž po prohrané pařížské arbitráži s ČSOB rozhodl podat trestní oznámení na celý bývalý Zemanův kabinet a tehdejší představitele ČNB. Prý proto, že hodnota IPB v okamžiku převzetí byla kladná (34 miliard korun), což údajně všichni podepsaní museli vědět.

Podle Singerova textu pro páteční HN hodnota IPB při převzetí kladná nebyla a „ministerstvu financí se nepodařilo prokázat, že by ČSOB nevěnovala profesionální péči správě aktiv a závazků bývalé IPB“. Navíc Singer upozorňuje, že pád IPB mohl způsobit kolaps bankovního systému.

Protože se jak politici, tak vysocí úředníci mají chválit, když něco dobrého spáchají či udělají, v případě guvernéra Singera tak rádi činíme. Lze si totiž představit, že jeho názor zrovna nesouzní nejen s Kalouskem, ale také s pohledem mnohých kolegů v Bankovní radě ČNB, s názorem Hradu a s názorem mnohých čelných představitelů ODS apod.

Je důležité, aby ústavní instituce (a centrální banka mezi ně v našem systému jistě patří) respektovaly cosi jako institucionální hrdost a prestiž a institucionální paměť (kontinuita asi není ten správný či přiléhavý výraz).

Ústavní soud tuto emancipaci prokázal. Přestože v jeho vedení dnes sedí většina soudců, kteří byli do svých funkcí jmenováni prezidentem Klausem, již mnohokrát se…

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte