Nedávno vznikl v Praze levicově liberální think tank CESTA. Působí v něm například Jiří Pehe, Václav Bělohradský a Tereza Stöckelová. Minulý týden institut pořádal debatu o evropském sociálním státu a jeho hrozící demontáži v Česku. Diskutovat přišel třeba někdejší ministr financí Pavel Mertlík a z Paříže přijela nový projekt podpořit „těžká politologická váha“ Jacques Rupnik.

Vznik institutu je třeba přivítat. Zaprvé je dobře, když se v politice vyskytují také inteligentní lidé, a ne jen různí bafuňáři. A zadruhé, pro liberální pravici či střed je to výzva, začít konečně něco pořádného dělat a představit adekvátní odpověď. Dobrá politika se totiž zpravidla rodí z kvalitní diskuse.

Případný pokus o zformulování pravicově liberální odpovědi ovšem nebude úplně lehký. V Evropě, respektive v části západní civilizace zasažené finanční krizí, je dnes – ať se nám to líbí, nebo ne – v ofenzivě intelektuální levice a intelektuální potenciál pravice pouze většinou brání své – když to velmi zjednodušíme – staré pravdy a „reaganovsko-friedmanovské“ postuláty. Pravice je zatlačena do defenzivy. Pokud stamiliony lidí v USA i západní Evropě, kteří chodí od rána do večera do práce, musí ze svých daní platit excesy bankéřů a ještě si utahovat opasky, není se čemu divit.

V Česku je intelektuální diskurz obvykle provinční, zaostalý a izolovaný. Je to mimo jiné i tím, že se nám v této dekádě vyhnula finanční krize …

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte