Je skoro k smíchu vzpomínat, jak si čeští politici oddychli po schválení Lisabonské smlouvy. Premiér, ministr zahraničí a další odmítali tehdy otázky po budoucnosti EU s tím, že teď máme konečně se změnami na pěknou řádku let pokoj. Jsme o pouhé dva tři roky dál a Unie zažívá prudké změny s Lisabonskou smlouvou minimálně srovnatelné. A nevyhne se jim ani Česko, byť se o to všemi silami snaží.

 

Co je lepší?

Dění kolem nás opravdu pádí těžko uvěřitelnou rychlostí. Koho by předloni napadlo, že budeme v jednu chvíli čelit zániku eura a platební neschopnosti americké vlády? Evropští lídři jsou kritizováni za nicnedělání, právě paralelně probíhající rozpočtová krize v USA a EU ale nabízí zajímavé srovnání. Evropské unii se dlouhá léta vytýká demokratický deficit, odtažitost od voličů. Naproti tomu americký Kongres je vzorem demokratičnosti, kde se nálady v posledním okrsku státu Iowa přímo promítají do kongresového rozhodování. Ale jak se ukazuje v praxi, tohle úzké sepětí politiků s voliči nezaručuje, že je Kongres schopen řešit největší problém země. Spojené státy jsou politicky zablokované, naproti tomu politické rozhodování v EU se ukazuje jako průchodné. Není samozřejmě jisté, že to bude stačit k záchraně, nicméně evropští politici osvědčují…

2011_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte