Po sociálních demokratech i ODS přišla s plánem, jak zastavit velkolepé utrácení v podobě stovekmilionů vyhozených v předvolebních kampaních. Kdyby k tomu skutečně došlo, Česko by po delší době zažilo menší politickou revoluci. Vydělat na ní by přitom tentokrát mohli všichni.

Stačí se podívat na poslední volby. Při nich to vypadalo, že politici si zvykli na návykovou drogu, jejíž dávky musí stále zvyšovat. Dvě největší strany za nákup tisíců předvolebních billboardů a svoji další prezentaci oficiálně utratily čtyři sta milionů korun, v kuloárech se ale mluvilo až o dvojnásobku, protože počty polepených billboardů a peníze na ně vynaložené v praxi nikdo nekontroluje (jde to totiž jen velmi obtížně).

Podle všeho ale teď dochází k zajímavému zlomu. Náklady na předvolební kampaně tu v posledních volbách dosáhly už tak astronomických částek, že na jejich splacení politici jen horko těžko shánějí peníze, a tak byli přinuceni tenhle problém konečně nějak řešit. Začala s tím ČSSD, když navrhla omezení počtu billboardů a stanovení stropu na předvolební výdaje. Podle sociálních demokratů by tahle částka neměla přesáhnout osmdesát milionů za každou partaj. A pozadu nezůstala ani ODS. Ta minulý týden přišla s tím, že by měly být úplně zakázané takzvané anonymní kampaně (nejsou podepsané…

2011_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte