Může stát mít zahraniční politiku, aniž by si ji koncepčně ujasnil? Může. Příkladem je Česko, které formulovalo svoji Koncepci zahraniční politiky naposledy před pěti lety. Přesto v mezičase předsedalo Evropské unii, vyslalo mírotvorce do Afghánistánu, jednalo o americkém radaru a tak dále. Teď se Karel Schwarzenberg rozhodl zaplnit vzduchoprázdno a na zasedání vlády přinesl novou zahraničněpolitickou strategii země. Kabinetem prošla minulou středu – po měsíčním odkladu a hádce mezi ministry. A už bezprostředně poté o ní její spolutvůrci mluví jako o cáru papíru.

 

Standard

Strategie zahraniční politiky jsou běžnou věcí vlád – vytyčují mantinely pro jejich kroky navenek, v případě koaličních kabinetů definují základnu shody stran a jsou vzkazem ostatním státům, co lze od dané země čekat. Skeptikové, kteří nevěří, že by podobné koncepce mohly být záživné čtivo, mohou být nad Schwarzenbergovým dokumentem příjemně překvapeni. Na 23 stránkách se bez zbytečných slov popisují záchytné body Česka ve světě a to, na co chce upřít pozornost.

Žádné překvapení se přitom nekoná – dokument jmenuje NATO jako hlavní bezpečnostní štít Česka, EU coby kotvu odpovídající „zeměpisné poloze a dějinnému vývoji“ země, nejbližší sousedy a strategické…

2011_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte