Je téměř jisté, že hned po prázdninách čeká české diplomaty důležitá agenda: v září se s velkou pravděpodobností bude na půdě OSN hlasovat o uznání samostatného palestinského státu. Půjde o truc hlasování, protože ani většinovým „ano“ z palestinských území nezávislý stát nevznikne. Od zbytku světa jsou totiž odříznutá izraelskou armádou, a proto Izrael bude mít poslední slovo. I tak by ale vítězné hlasování mělo velkou symbolickou hodnotu a přineslo spoustu vzruchu. Evropské státy, už dnes nejednotné v pohledu na Palestince, může postavit proti sobě. Vyhrotí se spor mezi arabskými státy a USA. Především se však dál vyhrotí vztah Izraele s jeho okolím, což může skončit i válkou.

Bylo za téhle situace správné, že americký prezident Barack Obama svým nedávným projevem o hranicích z roku 1967 jako východisku pro vznik novéhoarabského státu dál zhoršil už tak chladný vztah s izraelskou vládou?

 

Arabská náměstí

Američané jsou dnes jediným jistým spojencem Izraele. V OSN budou určitě hlasovat proti palestinskému státu a v případě schválení Valným shromážděním zablokují celou věc v Radě bezpečnosti. Zároveň však Američané izraelskou vládu tlačí do mírových jednání. V tom není Obama prvním prezidentem, možná je jen víc nervózní. V…

2011_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2332

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte