0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře9. 1. 20114 minuty

Šílenství na Hradě

Vykloubená služba státu

Češi se ocitli v poměrně choulostivé situaci. Co si počít s tím, když jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause zachvátilo šílenství?

Neznámá role

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pražský hrad, respektive úřad prezidenta, rozhodně nefunguje jako klasická instituce. Běžné je, že máte hlavu úřadu, jež koná podle pravomocí svěřených jí ústavou či zákony a k tomu vydává různá stanoviska. Protože je práce hodně, mají instituce mluvčí, kteří se radí se svým šéfem, co veřejnosti sdělovat. Významní politici pak mají tým poradců, kteří jim slouží k tomu, aby měli dostatek relevantních informací pro své rozhodování. Tito lidé se pak většinou drží spíše v ústraní, pouze pokud má politik dojem, že je třeba něco důkladně vysvětlit, vydá pokyn, aby poradci komunikovali s médii.

Praxe na Hradě je následující. Je tu mluvčí Radim Ochvat – profesionál, jenž se přesně drží své role. A pak nebývalé množství poradců, kteří však nefungují jako tým radící prezidentovi (ten je přece tak moudrý a vzdělaný, že to nepotřebuje), ale mají za úkol působit jako nátlaková skupina vůči veřejnosti. Ti píší proti Evropě, tamti popírají globální oteplování, jiní vytvářejí seznam pravdoláskařů atd.

Pak je tu záhadné duo jakýchsi věrozvěstů – Ladislav Jakl a Petr Hájek –, jejichž popis práce zůstává záhadou. Na jedné straně jsou zváni do médií, aby vysvětlovali názory Václava Klause (on sám totiž s médii nemluví, pouze když chce svou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc