Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Šílenství na Hradě

Vykloubená služba státu

Češi se ocitli v poměrně choulostivé situaci. Co si počít s tím, když jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause zachvátilo šílenství?

Neznámá role

Pražský hrad, respektive úřad prezidenta, rozhodně nefunguje jako klasická instituce. Běžné je, že máte hlavu úřadu, jež koná podle pravomocí svěřených jí ústavou či zákony a k tomu vydává různá stanoviska. Protože je práce hodně, mají instituce mluvčí, kteří se radí se svým šéfem, co veřejnosti sdělovat. Významní politici pak mají tým poradců, kteří jim slouží k tomu, aby měli dostatek relevantních informací pro své rozhodování. Tito lidé se pak většinou drží spíše v ústraní, pouze pokud má politik dojem, že je třeba něco důkladně vysvětlit, vydá pokyn, aby poradci komunikovali s médii.

Praxe na Hradě je následující. Je tu mluvčí Radim Ochvat – profesionál, jenž se přesně drží své role. A pak nebývalé množství poradců, kteří však nefungují jako tým radící prezidentovi (ten je přece tak moudrý a vzdělaný, že to nepotřebuje), ale mají za úkol působit jako nátlaková skupina vůči veřejnosti. Ti píší proti Evropě, tamti popírají globální oteplování, jiní vytvářejí seznam pravdoláskařů atd.

Pak je tu záhadné duo jakýchsi věrozvěstů – Ladislav Jakl a Petr Hájek –, jejichž popis práce zůstává záhadou. Na jedné straně jsou zváni do médií, aby vysvětlovali názory Václava Klause (on sám totiž s médii nemluví, pouze když chce svou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.