Jan H. Vitvar
Jan H. Vitvar • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Tužkami to bohužel v Alšově jihočeské galerii neskončilo. Ba dokonce jenom začalo. O co jde? Připomeňme, že před půlrokem nechal šéf téhle síně v Hluboké nad Vltavou Lubomír Bednář na dva týdny svěsit z expozice obrazy malíře Karla Zlína, aby tu mohl proběhnout večírek firmy Koh-i-noor Hardtmuth. Kurátor Martin Vaněk to logicky považoval za neuctivé k retrospektivě váženého výtvarníka a proti postupu svého nadřízeného spolu s dalšími zaměstnanci galerie protestoval na jihočeském hejtmanství, které síň zřizuje. Hejtmanství na tom kupodivu nevidělo nic divného, na výstavu stejně prý chodilo jen dvacet lidí denně, takže přece o co jako jde. Ovšem výsledek Vaňkovy stížnosti se nakonec projevil: před Vánocemi dostal od Bednáře výpověď.

Spolu s kurátorem ředitel vyhodil i další tři pracovníky včetně tiskové mluvčí, čímž se prý letos galerie dostane na vyrovnaný rozpočet. Takže rozhodně nejde o odvetu, ale o prosté šetření, jak Bednář zdůrazňuje. Ale i kdyby tomu tak opravdu bylo, celá věc má hodně hluboko zaseknutý háček: kurátor Vaněk byl totiž v instituci s jedním z nejlepších sbírkových fondů v republice jediným zaměstnaným historikem umění. A Bednář jeho místo zrušil bez náhrady.

Jan H. Vitvar
Jan H. Vitvar • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Kraj by tedy měl být na pozoru. Opravdu může galerie řádně fungovat, když v ní nebude pracovat žádný odborník? Zřejmě ano. Alespoň tedy podle radního odpovědného na jihu Čech za kulturu Františka Štangla.

2011_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1744

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte