Vláda Petra Nečase se dohodla, že schválí protikorupční strategii. Je to pochopitelně dobrá zpráva, stejně jako byly dobrými zprávami schválené protikorupční strategie předchozích vlád. Nejlepší materiál dodal v tomto směru kabinet Vladimíra Špidly. Na rozdíl od všech ostatních, tedy i od té současné Johnovy a Nečasovy, se pokusil analyzovat příčiny korupce a teprve potom vymýšlet instituty, které by mohly korupci zničit. Zjednodušeně řečeno, Špidlův kabinet razil heslo: Pokud se nepodaří zlomit vliv ekonomické lobby na politiku, nepodaří se vymýtit korupci. Špidlův materiál upozornil, že v Česku vznikají stovky různých soukromých poradenských firem, jež podepisují se státem neprůhledné smlouvy na neprokazatelné aktivity a stamiliony korun mizí neznámo kde. Upozornil také na neprůhlednost státních zakázek a systém, kterým se zakázky šijí na míru budoucím vítězům.

Radek John, ale ani následně další ministři či premiér v připomínkovém řízení s žádnou analýzou tuzemské korupce nepřicházejí. „To nás nenapadlo,“ odpověděl ministr vnitra před měsícem na otázku, zda jeho experti analyzovali, proti čemu vlastně chtějí bojovat.

To je chyba. Protože vláda, která popíše příčiny korupce, musí nutně přiznat, že jednou z hlavních příčin jsou především politici. Musí taky přiznat, jakými kanály mizí státní peníze do soukromých rukou nebo stranických pokladen. Musí rovněž přiznat, že vliv ekonomické lobby na politiky je obrovský. Rozhoduje o státní…

2011_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte