Jednoho dne si lidé vzali nejnutnější věci a odešli, aby se už nikdy nevrátili. Les pak vzal jejich města a vesnice útokem; stromy prorostly skrz verandy, střechy i obývací pokoje. V lunaparcích pobíhají místo dětí vlci, lišky procházejí ulicemi sídlišť. Krajinou se toulají divocí koně, stáda lesní zvěře i medvědi. Je to krajina kolem černobylské jaderné elektrárny, o které pozoruhodným způsobem vypráví dokument Černobyl – přírodní historie? francouzského režiséra Luca Riolona. Snímek je názornou ukázkou, jak může vypadat populárně-vědecký film, když má autor dost peněz, času a zároveň si najde silné téma. Plným právem se nyní stal jedním z dokumentů oceněných na festivalu Academia Film Olomouc.

Radiací zamořený Černobyl ukazuje Riolonův snímek v překvapivém světle. I když se ví, že uzavřenou zónu kolonizovala divoká příroda, intenzita tohoto návratu je udivující. Místní ekosystémy pečlivě studují jak západní, tak ruští a ukrajinští vědci a zjišťují, že zvířata (s výjimkou některých ptáků) jsou tu naprosto zdravá, ačkoli mají v těle velké množství radioaktivního cesia a stroncia. Rostliny sice tu a tam trpí deformacemi, navzdory tomu však vesele bují. Zkrátka, jako celek tu příroda vzkvétá. Vysoké dávky radiace zahubily krátce po havárii většinu živých tvorů a část lesů, poté se…

2011_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 940

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte