V Litomyšli se opravdu hezky plave. V Olomouci lze se zvláštním požitkem obdivovat gotické madony, ve vinařství Sonberk zase západ slunce nad vinicí. Je to zásluha architektury. V Litomyšli nechali vystavět bazén, co zvenku vypadá jako terénní vlna, v Olomouci historický Přemyslovský palác doplnily beton, sklo a ocel a vzniklo tak zvláštně přísné muzeum plné kontrastů. Vinařství ze dřeva a kamene vypadá tak samozřejmě, jako by to byla jen další oblina v moravských kopcích.

Jsou to jen tři případy, kdy architektura ukázala, co umí. Využít materiálů, proporcí a světla a vytvořit architektonický prostor, který na člověka zapůsobí stejnou silou jako krajina nebo socha.

Takových staveb vzniklo za poslední roky víc. Píšou o nich časopisy, přicházejí nadšení lidé a klepou na rameno investorům a tvůrcům, že to je architektura s velkým A. Čímž by mohla skončit etapa architektury s velkým A a začít nová – etapa docela normální.

 

Trochu šílený dům

Architekti si roky stěžovali a měli k tomu důvod. Na jejich práci se snášela kritika. Náhodní kolemjdoucí se posmívali jejich stavbám, že to jsou škatule. Vyčítaly se jim paneláky a spousta starých hříchů, které nespáchali. Bylo těžké najít někoho, kdo by jim rozuměl a něco zajímavějšího si od…

2011_obalka_R16-17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R16-17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1281

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte