16-kom-necas_n.jpg
16-kom-necas_n.jpg

Vláda Petra Nečase přestala existovat, a to nehledě na to, jestli se za nějakých okolností udrží u moci. Rozhodně už nebude stejná. Je dobře, že se premiér rozhodl k jasnému kroku a oznámil, že kdokoli spojený s bezpečnostní agenturou ABL nesmí být ve vládě a ani na pozicích náměstků ministrů. Rezignací Víta Bárty celá věc rozhodně skončit nemůže.

 

16-kom-necas_s.jpg
16-kom-necas_s.jpg
Kdo jsou VV

Situace kolem Věcí veřejných se vymyká měřítkům běžných kauz hned v několika ohledech. Nejde zde o selhání jedince či několika lidí, nejedná se o osamocenou korupční či jinou aféru, nebavíme se o indiciích. Ne, sledujeme příběh strany, která vznikla jako vyšlechtěný vir, který měl být vpuštěn do systému a parazitovat na něm. To se podařilo a my nyní jen s překvapením sledujeme, jak je to snadné a kam až to může vést.

Od počátku bylo zřejmé, že VV jsou zvláštní projekt. Nejdříve sympatická stranička z jedné čtvrti Prahy se velmi rychle dostala vzhůru. Sehnala si populárního moderátora z televize Radka Johna a udělala ho předsedou. Podařilo se přilákat hodně mladých a šikovných političek, které dodaly pocitu svěžesti a upřímného nadšení. Pak chytrá kampaň mířící proti dinosaurům v politice. Za tím vším Vít Bárta, šikovný stratég, majitel soukromé bezpečnostní agentury ABL, bohatý muž s dobrými konexemi, který zajistil finance na kampaň. Nikdo netušil, co vlastně strana chce prosazovat, jedni…

2011_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2156

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte