Bylo jen otázkou času, kdy se ekonomická krize prolne s krizí politickou a začnou se vzájemně posilovat. Řecký premiér už téměř rok čelí protestům a stávkám kvůli škrtům, ke kterým byl přinucen věřiteli poté, co požádal státy eurozóny o záchrannou půjčku pro svoji zadluženou zemi. Irský premiér nedávno padl v předčasných volbách poté, co jeho vláda o podobnou půjčku požádala a začala drasticky škrtat. Ten portugalský padl koncem března už s předstihem, když chtěl ponižující půjčce předejít a prosadit se svojí menšinovou vládou reformy. Pak už bylo jen otázkou času, kdy nedůvěra finančních trhů a dramaticky vysoké úroky za vládní dluhopisy tak jako tak přinutí Portugalsko požádat o pomoc Evropskou unii. Stalo se tak ve středu minulý týden.

 

Bludný kruh

Za normálních okolností by to byla vlastně dobrá zpráva o konci jedné agonie, a dokonce by posílila naději, že Portugalskem série záchranných akcí započatá Řeckem skončí. Jenže je to právě politická krize v zemi, která celou situaci komplikuje. Legitimní vláda vznikne nejdříve po předčasných volbách, které budou 5. června, a do té doby musí Portugalsko zaplatit dohromady 12 miliard eur jako splátku úroků za předchozí půjčky. Kdyby si mělo tuto sumu půjčit prodejem dluhopisů na světových trzích, zaplatí obrovské úroky, které ho brzy položí na lopatky.

Také proto šéf Evropské komise José Manuel Barroso dosluhujícího portugalského premiéra Josého Sócrata ujistil, že jeho…

2011_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte