16-kom-gagarin_n.jpg
16-kom-gagarin_n.jpg

Éra pilotované kosmonautiky začala 12. dubna 1961, kdy do vesmíru jako první člověk odstartoval sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Poprvé se lidský organismus ocitl na delší dobu ve stavu beztíže, poprvé se pohyboval rychlostí desítek tisíc kilometrů za hodinu, poprvé člověk spatřil, jak se z kosmu jeví Země. A také obloha, jejíž absolutní čerň Gagarinovi připomněla „zorané pole oseté hvězdami“.

16-kom-gagarin_s.jpg
16-kom-gagarin_s.jpg
Let byl docela šíleným podnikem. Šance, že se mladý pilot vrátí z oběžné dráhy živý a zdravý, byla podle pozdějších analýz méně než poloviční a Gagarin to musel tušit: Necelý měsíc před startem uhořel při výcviku jeho kolega Valentin Bondarenko, v prosinci 1960 shořela při návratu z kosmu kabina se dvěma psy, v říjnu téhož roku vybuchla na startovací rampě nosná raketa a zabila 92 lidí včetně maršála dělostřelectva, který zkouškám přihlížel. Nechat se zavřít do kabiny lodi Vostok, kovové koule o průměru ani ne dva a půl metru, a vystřelit na oběžnou dráhu vyžadovalo notnou dávku odvahy.

Raketoplán do muzea

Gagarinův let byl však zároveň pozoruhodným technickým projektem, výsledkem letité snahy předhonit Spojené státy. Úspěch mise pak vzbudil euforii a zdání, že nic není nemožné. Celá šedesátá léta a začátek let sedmdesátých byla převratnou dobou, kdy jedna kosmická výprava stíhala druhou. Rakety obou supervelmocí startovaly jako na…

2011_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte