40A_R13_2011_n.jpg
40A_R13_2011_n.jpg

První březnové pondělí se v jednom ze sálů sídla pařížské pobočky UNESCO rozzářila velká obrazovka. S úderem páté hodiny večerní místního času z ní hlasatel Alireza Meybodi v perštině oznámil, že za chvíli budou mít obyvatelé Íránu možnost zhlédnout dokument Šoa o vyvražďování Židů za druhé světové války, který před čtvrt stoletím natočil francouzský režisér Claude Lanzmann.

40A_R13_2011_s.jpg
40A_R13_2011_s.jpg
Jedinečnost vysílání, jemuž osobně přihlíželi režisér, francouzský ministr kultury a desítky umělců a diplomatů z celého světa, nespočívá pouze v tom, že šlo o první projekci slavného díla v Íránu. Tamní ajatolláhové i prezident Ahmadínežád holocaust vždy vnímali jako součást „vylhané sionistické propagandy“ ze strany Izraele, který íránská moc chápe jako prostor určený ke zničení. V této atmosféře zpráva z Paříže působí jako sci-fi. Je to ovšem jen další důkaz, že komunikační technologie dnes umožňují poslat výmluvný vzkaz (například jak tomu bylo s nacistickou genocidou židovského obyvatelstva) kamkoli na planetě. Nejen do muslimskými fanatiky ovládaného Íránu.

 

40B_R13_2011_s.jpg
40B_R13_2011_s.jpg
Začali jsme s knihami

V prosinci 2006 svolal Ahmadínežád do Teheránu mezinárodní konferenci popíračů holocaustu. Pozvání přijal třeba Robert Faurisson, který je ve Francii za tyto veřejně hlásané názory trestně stíhaný, nebo někdejší vůdce Ku-klux-klanu David Duke.…

2011_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte