35B_cudlin_varianta_R12_201_n.jpg
35B_cudlin_varianta_R12_201_n.jpg

Někde to voní po kuřeti na pekáči, jinde je cítit zatuchlina nebo přítomnost domácího mazlíčka. „Dobrý den, jmenuji se Kateřina Ciprová a jsem vaše sčítací komisařka,“ říká pokaždé poštovní doručovatelka ve své nové roli, ukazuje průkaz a mezi dveřmi předává lidem barevné sčítací formuláře. Jsme na pražském Chodově a paní Ciprová má dnes v sedmikilové brašně papíry pro tři paneláky v Nechvílově ulici. Astrolog Vincenc Nechvíle počítal v polovině minulého století hvězdy na obloze a stát dnes v „jeho“ ulici bude počítat byty a lidi v nich, jejich vzdělání, počet dětí, cestu do zaměstnání a kvalitu bydlení. Vše probíhá hladce, všichni ochotně podepisují převzetí formulářů. Jedna z nájemnic zvědavě nakukuje do papírů, kolik Vietnamců ze sedmého patra je vlastně v bytě hlášeno, někteří adresáti dotazníku o smysluplnosti akce naopak zapochybují. „Čísla sice máme, ale neumíme je používat,“ namítá muž, který kvůli sčítání přišel o něco dřív z práce domů. „Víme, že se rodí více dětí, školky se ale spíš zavírají a s dětmi pak musíme jezdit přes půl města.“

35B_cudlin_varianta_R12_201_s.jpg
35B_cudlin_varianta_R12_201_s.jpg
Ani letos vládní úřady neslibují, že po sčítání bude v místě s množstvím malých dětí více školek, celá akce za dvě a půl miliardy prý ale pomůže zachraňovat životy při požáru nebo povodni. Podrobnější pohled navíc ukazuje, že užitek může být ještě podstatně větší.

& …

2011_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte