Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Sníh se zárukou

Ačkoli už kvetou sněženky, na sjezdovkách se stále lyžuje. Umělý sníh prodloužil lyžařskou sezonu o několik týdnů. Jen v Alpách ovšem prosněží tolik vody, jako spotřebuje město o 1,5 milionu obyvatel.

Blonďaté učitelce lyžování Marion Weissensteinerové je sice teprve třiadvacet, ale už leccos pamatuje. Třeba že když byla malá, bývalo v zimě tolik sněhu, že se dalo na saních dojet z kopce až k jejich domu. Nebo že v lyžařském středisku Obereggen, které na lyžích brázdí už od tří let, byla nejvýkonnější lanovka ta dvousedačková.

Teď se na saních domů sveze málokdy a v jejím oblíbeném středisku jezdí v rychlém tempu šestimístné sedačky. Ještě v 70. letech tady vyvezly nahoru 50 tisíc lyžařů za sezonu. Teď totéž zvládnou za týden. A tak je to skoro ve všech horských areálech – čím dál více lidí, čím dál méně sněhu. Jenže lyžaři nechtějí být závislí na něčem tak nestálém, jako je sníh. Ani skiareály už nehodlají spoléhat na přírodu. Proto je stále více sněžných děl, která vyrábějí technický sníh místo toho přírodního.

Tady, v italském regionu Jižní Tyrolsko, kam rádi jezdí i Češi, se na osmdesáti procentech svahů dá lyžovat, i když z nebe nespadne ani vločka. V Rakousku se dají uměle zasněžit dvě třetiny sjezdovek, ve Francii a Švýcarsku dvacet procent. A podíl stoupá každý rok. Znamená to víc spokojených turistů a také víc kanonů, nádrží na vodu, chladicích věží, víc litrů vody a spotřebované elektřiny. U nás je vývoj podobný, 85 procent areálů má technické sněžení a přibývá lyžařských středisek, kde se s přírodním sněhem ani nepočítá.

Reklamujte…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.