Jaroslav Formánek
Jaroslav Formánek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

V poslední době přicházejí smutné zprávy týkající se osobností z někdejšího ostrůvku českých emigrantů ve francouzské metropoli. Před pár týdny tam zemřel básník Prokop Voskovec. Jako jeden z prvních o tom informoval spolupracovník Českého rozhlasu a dlouholetý zpravodaj Svobodné Evropy z Paříže Jiří Slavíček. Tušil tento proslulý český novinář a mezi kamarády obdivovaný bonviván, že už zvoní hrana i jemu? Asi těžko, byť své tělo vystavené nesmírně intenzivnímu způsobu života v poslední době sám přirovnával k Jugoslávii z počátku devadesátých let. „Na první pohled je to celek, v němž ale každá část touží po samostatnosti.“ Jirka zemřel nečekaně 4. března, ve věku sedmašedesáti let.

Posluchačům rádia jeho občanské jméno asi nic neřekne. Znali ho pod pseudonymem Adolf Bašta. Do paměti se určitě vryl jeho nakřáplý pádivý hlas. Umocňovala jej kultivovanost a bohatství slovníku plného informací, postřehů, glos a především vtipných bonmotů. Slavíček totiž patřil k těm novinářům, kteří svět neprožívají tragicky, ale jako vzrušující divadlo, jež stojí za pozornost, a proto i naději. Mimo politický rozhled měl také úžasné kulturní vzdělání, což dokázal využít třeba u popisu banální stávky, který se stal jedinečným posluchačským zážitkem. „V čele průvodu šla mladá rozhněvaná žena s rudým praporem nad hlavou, učiněná ,Svoboda vede lid na barikády‘ od Eugèna Delacroixe, prsa jí ovšem cudně halilo…

2011_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte