22B_R10_2011_n.jpg
22B_R10_2011_n.jpg

Musíme zastavit ilegální imigraci. Jestli to neuděláme, tak bude Evropa černá. Bude to světadíl různých náboženství, změní se,“ strašil před půl rokem vrcholný politik, který ale nepochází z řad pravicových populistů, a dokonce ani z Evropy. „Nevíme, jak budou na příval hladovějících a nevzdělaných Afričanů reagovat bělošští, křesťanští Evropané. Nevíme, jestli Evropa zůstane sjednoceným, vyspělým kontinentem, nebo bude zničená jako Řím po nájezdech barbarů,“ pokračoval dále a jistě mluvil řadě Evropanů z duše.

22B_R10_2011_s.jpg
22B_R10_2011_s.jpg
Byl to Muammar Kaddáfí, kdo takto během letní návštěvy varoval Italy a prezentoval se jako ochránce evropských hranic. Libyjský diktátor teď ztrácí moc, v jeho panství hrozí občanská válka a italští politici se bojí, že se jeho varování uskuteční. „Hrozí exodus biblických rozměrů,“ bál se předminulý týden italský ministr zahraničí Franco Frattini. Předpověděl, že Apeniny zaplaví vlna tří set tisíc přistěhovalců, která Itálii „pošle do kolen“. Evropskou unii požádal o finanční podporu a o rozdělení utečenců do všech členských států.

Zatím ale na italské ostrovy ve Středozemním moři nedoplula žádná loď s uprchlíky z Libye. Jedinou známkou „exodu“ bylo pět tisíc Tunisanů, kteří předminulý týden přistáli na malém italském ostrově Lampedusa, vzdáleném jen zhruba sto kilometrů od severoafrických břehů.

2011_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1532

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte