Irský politický establishment napojený na stranu Fianna Fáil utrpěl o předminulém víkendu dramatickou volební porážku. Odcházející irská vláda se tak stala první výraznou politickou obětí světové krize.

V jiných zemích jako Řecko, Portugalsko, Španělsko, Německo či Francie zůstávají stejné vlády jako před krizí, a dokonce i dramatická výměna moci v Maďarsku loni na jaře měla s krizí jen volnou souvislost a odehrála by se i bez ní.

Druhou zajímavostí je, že irským parlamentním volbám kromě ekonomiky dominovala i evropská témata spojená s eurem (obě věci jsou samozřejmě úzce provázané), což je také trochu unikát. Volby totiž většinou rozhodují především domácí témata.

Na irské krizi a ekonomické situaci je nepříjemné, že sice už všichni vědí, co se stalo a kde se udělaly chyby, málokdo však tuší, jak dosáhnout toho, aby se něco změnilo oproti tomu, co vyjednala nebo musela vyjednat odcházející vláda.

 

Banku za euro

Finanční krize způsobila dvě věci: zhroucení cen realitního sektoru – nejprve na trhu bydlení a později i na trhu komerčních nemovitostí. A úprk investorů z rizika: zdroje a úvěry se začaly dramaticky zdražovat.

Pád cen nemovitostí dopadl na irský realitní boom plnou silou a lidé i firmy přestali splácet úvěry a hypotéky. Bankám se dramaticky prodražilo vnější (tedy jiné než depozitní) financování. Ukázalo se, jak nebezpečný je – podobně jako na Islandu – nafouklý…

2011_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte