Jak se zachováte k člověku, který vás sice neustále zklamává, ale ke kterému vás pojí silné vazby? Opustíte ho? A jak se zachováte ke kontinentu, civilizační jednotce, která vás sice neustále zklamává, ale jíž jste součástí a pojí vás k ní silné vazby? Opustíte ji?

 

Příběh jedné iluze

Tím kontinentem je Evropa a zklamáním jsou její politici, kteří už léta předvádějí festival bezradnosti a kvůli nimž se význam Evropy ve světě dlouhodobě smršťuje. Trápí ji ekonomická krize, na jejíž příčinách se politici sice dokážou shodnout, ale na jejím řešení už ne.

Loni se opět jednou objevila naděje, že se uvnitř Evropy zrodila nová energie. Byla reakcí na hrozivě rostoucí nedůvěru finančních trhů, které poprvé začaly vážně počítat s možností, že i bohatý západní stát může zkrachovat. Právě tehdy se také začal nahlas zmiňovat termín ekonomická vláda pro Evropu, což měl být společný recept, jak z bryndy ven.

Odmysleme si detaily a soustřeďme se na hlavní sdělení, které – přeloženo do normálního jazyka, jímž ovšem politici nemluví – znělo takto: Přiznejme si, my, Evropané, že jsme podlehli bláhové iluzi, že budeme i bez namáhavé a bolestivé proměny stále bohatší, protože jinak to ani nemůže být. Podlehli jsme iluzi, že naše státy a naši politici přece náš úpadek nedopustí.

Poté co tato iluze padla, soudné hlavy zprava zleva řekly, že je nejvyšší čas na změnu životosprávy, jinak se brzy všichni sejdeme v…

2011_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1172

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte