38A_R01_2011_n.jpg
38A_R01_2011_n.jpg

Mladé ženě nebylo co závidět. Armáda novinářů jí kladla stále stejné otázky a psala o ní tentýž příběh: Ukrajinka, která v dětství neviděla žádnou synagogu, vyvolala poprask v německé židovské komunitě.

38A_R01_2011_s.jpg
38A_R01_2011_s.jpg
Když byla v listopadu Alina Treigerová (32) v Berlíně ustanovena rabínkou, světová média to označila za opravdovou senzaci. Právem – do té doby totiž získala tuto funkci v Německu jediná žena, ale to bylo v roce 1935, kdy žilo v zemi přes půl milionu Židů. Po holocaustu a vlnách emigrace jich na konci osmdesátých let zůstalo jen třicet tisíc. Alina Treigerová, která bude řídit židovskou obec v Oldenburgu, je proto pro Němce silným symbolem. Je nadějí židovského obrození v zemi, ale její původ a minulost také naznačují, že židovský život bude v Německu vypadat úplně jinak než kdysi.

Židovská komunita v Německu totiž vděčí za svou slibnou budoucnost přílivu 250 tisíc Židů z bývalého Sovětského svazu, kteří se do země – stejně jako Alina Treigerová – přistěhovali za posledních dvacet let a usadili se mezi Hamburkem a Mnichovem. Tito imigranti však vyvolali silné konflikty a hluboké krize, které proměňují identitu německého židovství. Příběh o velké naději, hlubokém zklamání a novém začátku lze nejlépe sledovat právě v Berlíně – pod zlatou kopulí židovského centra v Oranienburger Straße.

 

Modlitba na straně 26

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte