Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Narozeniny na Nové Guineji

Jeden den v zemi, kde by život pokračoval, i kdyby se zhroutily všechny banky světa, a kde lidé o hospodářské krizi téměř neslyšeli

Je sedm hodin ráno a nad siluetami stromů hlučně plácá křídly řvoucí zoborožec, letící kamsi do služby. Slunce se vyhupuje nad okolní hory a osamocený tropický strom na strmém hřebínku nad naším táborem začíná vrhat dlouhý stín na můj trávou a solárními panely krytý domeček. Po stezce, kluzké po dešti, vrávorám do kuchyňského přístřešku na kávu. Aina, mladý hlídač na konci noční směny, si opřel luk se svazkem šípů o kuchyňskou linku vedle ohniště a snídá v popelu pečenou hlízu jamu. Táboru nehrozí zjevné nebezpečí, přesto jsem teď zastáncem nočních hlídek. Moje poslední návštěva tady skončila předčasně, abych mohl s helikoptérou a pěti policisty v neprůstřelných vestách hledat naše studenty a asistenty rozptýlené po pralese ozbrojeným útokem na náš druhý tábor dvě stě kilometrů odtud.

Do kuchyně se trousí novoguinejští kolegové Martin, Salape, Gibson, Keltim a Bradley. Všichni se vrhají na kávu, až na Gibsona, jenž má drogy zakázané svojí církví Adventistů sedmého dne. Dali bychom si i suchary s papájovou marmeládou, ale došly zásoby. Proviantní krize vyvolala rádiový provoz s naší základnou v Madangu, jehož výsledkem je zásobovací letadlo, očekávané dnes.

9.00 – virtuální prales

Z vesnice Yawan přichází jako každý den dvacet pomocníků a vydáváme se kácet jejich prales. Vesničané pěstují na hektarových mýtinách vyklučených v lese plodiny pro svoji…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.