Příchod konzervativního myslitele Romana Jocha do vládního týmu vzbudil před pár měsíci pořádný rozruch – ani za časů Miroslava Šloufa se v Česku nedemonstrovalo kvůli osobě premiérova poradce. Nečasův našeptávač v otázkách lidských práv toho ale navzdory chmurným očekáváním zatím kupodivu nestihl moc natropit. Připomněl se až na sklonku roku, zato způsobem, který dokonale ilustruje, proč sedí na špatné židli.

 

Orwell, kam se podíváš

Nevládním organizacím se před Vánocemi podařilo získat a zveřejnit Jochův interní komentář k Národnímu akčnímu plánu boje proti domácímu násilí. Poradce v poznámkách určených premiéru Nečasovi kritizuje návrh vypracovaný odborníky. Schází mu v něm mimo jiné pořádná definice problému či vymezení hranice mezi násilím a legitimním uplatňováním rodičovské autority. A občas navrhne i vlastní recept. „Statistiky ukazují, že pokud je domácí násilí problémem, pak jeho řešením je manželská rodina,“ píše Joch a navrhuje do plánu vkomponovat požadavek podpory tradiční rodiny.

Ta dobrá zpráva je, že po zveřejnění dokumentu se poradce zúčastnil setkání přípravného výboru akčního plánu a největší nesmysly si nechal od jeho členů vymluvit – například právě ten o preventivní roli manželské rodiny, v níž se ve skutečnosti domácímu násilí daří mnohem lépe než při soužití na hromádce. Poradce pak zmírnil původní odmítnutí a po dílčích doplněních vpustí národní plán do vlády…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte