40B_R01_2011_n.jpg
40B_R01_2011_n.jpg

V katedrále v jihočínském Kuang–čou už není místo. Ti, kteří už se na katolickou mši nevešli, alespoň poklekají na venkovních schodech před hlavní vstupní branou a vzpínají ruce k nebi. Mezi zaplněnými kostelními lavicemi prochází africký zřízenec a budí věřící, kteří začali při monotónním kázání v angličtině poklimbávat.

40B_R01_2011_s.jpg
40B_R01_2011_s.jpg
V novogotické katedrále se modlí odhadem na dva tisíce lidí, z devadesáti procent Afričané. Patří ke komunitě obchodníků, kteří ve dvanáctimilionovém Kuang-čou kupují levné čínské zboží a na lodích a v letadlech je posílají zpět do svých zemí. Někteří přijíždějí jen na měsíc, jiní se tu usazují na několik let. Počet Afričanů, kteří v Kuang-čou žijí, se nejčastěji odhaduje na dvacet až třicet tisíc, každým rokem jich přijíždí o třicet až čtyřicet procent více. Přilétají z celé Afriky, nejčastěji z Nigérie.

Jejich životy jsou součástí jednoho z nejdůležitějších geopolitických fenoménů počátku tisíciletí: propojování Afriky a Číny. Jsou lidskou tváří statistik, podle nichž čínsko-africký obchod vzrostl ze šesti miliard dolarů v roce 1999 na odhadovaných více než sto dvacet miliard dolarů v roce 2010.

Masa věřících zpívá biblické hymny. Hlasitě a zároveň tak melodicky, jako by všichni v mládí chodili do kostelního sboru. Jejich zpěv elektrizuje celý prostor katedrály, několika přítomným tečou po tvářích slzy. Nastává čas svatého přijímání. Čínští hodnostáři svým…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte