Svého času se v Česku vážně mluvilo o tom, jestli by náhodou Václav Klaus neměl dostat Nobelovu cenu za ekonomii. Dnes jsme o dvacet let dál, a pomineme-li úzký okruh Klausových obdivovatelů, pak zřejmě nebude moc takových, kteří by Nobelovu výboru tuto promarněnou šanci zvěčnit laureáta z východní Evropy vyčítali.

Názor na český přechod od stoprocentně centrálně řízené ekonomiky k trhu se od té doby značně rozrůznil a rozhodně má daleko k nekritickému obdivu. Češi nemají svůj jednoznačně pozitivní příběh typu německého hospodářského zázraku. A to hlavně proto, že se na něm nikdy nesnažili shodnout. Transformace jako taková by si však více glorifikace zasloužila.

 

Proti riziku

Hlavní zásluhu na tom samozřejmě má Václav Klaus, který byl tehdy skutečně pozoruhodnou figurou, vymykající se východoevropským poměrům. Ekonomický vědátor z panelákového sídliště Prosek, pedant a za komunismu opatrný plavec proti proudu nevynikal po revoluci geniálními nápady či myšlenkami (ani kuponová privatizace nebyl jeho nápad, proto za ni mohl těžko onu Nobelovu cenu dostat). Vynikal ale energií a politickým talentem, který kombinoval se suverénností v disciplíně, jíž tehdy nikdo nerozuměl, a možná právě proto vzbuzovala všeobecnou úctu – tedy v ekonomii.

Klaus podstatně dříve než jeho rivalové pochopil, jaký má ekonomická transformace politický náboj. Zatímco jeho konkurenti z Občanského fóra (Pithart, Dienst-bier a další)…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2189

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte