Odboráři rozehráli hru, která se jim – doufejme – vymstí

Začne se v Česku stávkovat tak, jak to v poslední době vidíme v dalších zemích Evropy? Několikahodinové ochromení veřejné dopravy, kterým čeští odboráři hrozili na toto pondělí (v čase uzávěrky Respektu se stávka přesunula na čtvrtek a stále se vyjednávalo), skutečně jako by zapadalo do vlny protestů, jež se šíří Evropou. Řekové protestují proti úsporným balíčkům, které jejich vládě „přikazuje“ Brusel, v Německu se alespoň na pár hodin mimo své kokpity uchýlili piloti Lufthansy, následovat je mají zaměstnanci British Airways. Přesto je ale třeba českou stávku vnímat jinak.

Reformy a šetření
V kontextu vývoje ekonomiky v posledních dvou letech nejsou protesty překvapivé. Potíže spojené s propadem ekonomik již trvají dlouho a oživení je zatím velmi chabé. V podmínkách evropských pracovních trhů (se značnou obranou zaměstnanců a náklonností levicových stran k odborářům) bylo spíše překvapivé, s jakým pochopením pro realitu přijali obyvatelé Evropy včetně Česka obtíže spojené s ekonomickou recesí. V nejednom podniku šla stranou práva pracujících. Pod tlakem reality se vlastníkům, manažerům i zaměstnancům dařilo hledat potřebná a vzájemně výhodná řešení, udržující podniky nad vodou. Také mzdy tomu odpovídaly – v řadě oborů došlo k viditelným poklesům.

Přeneseno do řeči čísel, česká ekonomika na konci roku…

2010_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte