0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory21. 2. 201018 minut

Rozsudek jako stigma

David Macháček
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Se soudci Šimíčkem a Baxou o rozpuštění Dělnické strany

Reklama

Sedm mlčenlivých mužů, soudců speciálního senátu Nejvyššího správního soudu, připravilo a podepsalo rozsudek, který rozpustil Dělnickou stranu. Ani jejich kolegové předem nevěděli, jak rozhodnou. Teď předseda senátu Vojtěch Šimíček a předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa odkrývají, jak se rozsudek rodil a co všechno v jejich verdiktu hrálo roli.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Jste podepsaní pod rozsudkem, který rozpouští Dělnickou stranu. Nemáte strach z možné odvety extremistů?

Šimíček: Ne, ne, strach rozhodně nemám. To je základní profesní i profesionální výbava soudce: nebát se. Soudce se nemůže ohlížet ani na společenskou poptávku po konkrétním rozsudku, ani na obavy z přijetí verdiktu.

Baxa: Bojácný člověk by byl manipulovatelný, protože by stačilo v něm jen vyvolat obavy a on by mohl měnit své postoje. To není žádná proklamace, ale fakt: Nebojím se.

Rozsudek o rozpuštění Dělnické strany jste vyhlásili minulý týden ve středu. Kdy jste ale měli jasno o svém osobním postoji?
Š: Poté, co bylo ukončeno veřejné jednání, 14. ledna. To jsem už věděl, jak budu hlasovat. Ale u dílčích otázek se moje názory samozřejmě hodně měnily, argumentačně se to posouvalo. Vnitřně jsem se bránil vytvářet si nějaký názor, protože jsem věděl, že je to velmi hraniční záležitost.
B:…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc