pilatova_80.jpg
pilatova_80.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Besedu s dětmi o literatuře by si měl střihnout každý, kdo tvrdí, že punk je mrtvý. Nebo ten, kdo má problémy s hypertrofovaným egem a potřebuje, aby co nejrychleji splasklo.

pilatova_300.jpg
pilatova_300.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
„Dobrý den, děti, jestlipak víte, proč jste dnes tady v knihovně?“ začínám na pedagogickou notu. „Abychom se nemusely učit!“ odpovídá mi sbor spokojených dětských hlásků. V očích paní učitelky čtu zděšení a sama mám pocit, že to nevydržím a rozchechtám se nahlas. Pokračuju. „Jestlipak, děti, víte, jak vypadá víla?“ tážu se a toužím nastolit hlavní téma dnešního rána. „Má bílé šaty, dlouhé krásné vlasy a boty na podpatku,“ hlásí šestileté holčičky o překot, chlapečkové zarytě mlčí. Začnu číst ze své knížky o takové docela jiné víle, která nosila kalhoty, moc se nečesala a byla divoká a vůbec neposlouchala rodiče. Teď se začínají mračit paní učitelky. Děti poslouchají a vypadají zaujatě. Po pěti minutách jedna holčička hlásí: „Prosím, paní učitelko (myslí tím teď mě), Pepa se nudí,“ kouknu na jejího souseda v kalhotách s kšandami a podle jeho výrazu odhaduju, že se nudí opravdu pekelně.

Čtu dál. Toužím po tom, aby se Pepa přestal nudit. Ptám se dětí, zdalipak vědí, co to je vakoveverka, která vystupuje v knížce. Pepa vystřelí ruku do éteru a zvolá: „Vakoveverka se neříká, říká se veverka padavá!“ „Aha, tak dobře,“ omluvím se…

2010_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte