Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Výkon české ekonomiky se v posledním čtvrtletí 2009 meziročně snížil o 4,2 procenta. Hospodářství se v loňském 4. kvartále nezvedlo ani oproti 3. čtvrtletí, kdy kleslo o 0,6 procenta. Ekonomové a analytici se zase popletli. Mezi kvartály očekávali všichni oživení a meziročně propad v rozmezí od 3 pro-cent (například ČSOB) po 2,7 procenta (ČNB). Ač jsou analytici vedle jak ta jedle už asi dva roky, neklesá zájem médií o jejich prognózy. Možná je to dokonce nepřímá úměra. Čím více se mýlí, tím roste zájem o jejich další prognózy, odhady a vysvětlení. V pátek ráno jsem otáčel knoflíkem rozhlasového přijímače a všude se to hemžilo čilými ekonomy, kteří zase věděli, co bude dál.

Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Šlo by ještě chápat, že ekonomové se pletli před rokem, protože je chudinky krize zaskočila. Krize ale trvá už déle než rok a půl a ekonomové jsou stále zaskočení jako pověstní čeští silničáři sněhovými jazyky. Proč se lidé neobrací s otázkami na stav a výhled hospodářství na nějakou jinou profesi? Ale na koho? Na psychologa? Na sociologa? Na politika? Máme volat faráře? Ti by nám asi všichni řekli, že tomu nerozumí. Paradoxně je tato odpověď z věcného hlediska pořád přesnější než prognóza ekonoma.

Ale teď vážněji. Pokud chceme vědět, proč se ekonomové mýlí, je skutečně legitimní ptát se, zda tato otázka náleží ekonomům. Ještě si vzpomínám, jak většina ekonomů před rokem věštila obrovskou inflaci už pro tuto…

2010_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte