Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Úspěšná mise

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Návod, jak snadno a úspěšně provést zastírací akci

Z drobné kolize nad – pravda velmi důležitým – horním zákonem se stává sonda zapuštěná do současné politiky a společnosti. A bylo by dobré, aby signály vysílala co nejdéle. Takto zajímavý případ jsme tu totiž ještě neměli.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Silná lobby

Vezměme to popořádku. Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík se rozčílil ve sněmovně, když Fischerova vláda na návrh ministra průmyslu stáhla tzv. horní zákon, který kdysi jako člen jiné, Topolánkovy vlády připravil sám Bursík. Poslanec za zelené označil krok kabinetu za „skandální podlehnutí lobbismu, které naznačuje korupční jednání vlády“.

Zatímco o první části věty není téměř pochyb, u té druhé se zdá, že Bursík přestřelil. Sám velmi dobře ví, že těžaři mají silnou a schopnou lobby a že ministerstvo průmyslu je de facto řízené lidmi ze silných společností. To není a priori spojené s korupcí, ale s jakousi šílenou představou, že čím větší společnost, tím větší nutnost jí naslouchat.

Ukazuje se tu také, proč je úřednická vláda pro Česko nebezpečná. Proč Topolánkův kabinet s Bursíkovým zákonem souhlasil a Fischerův nikoli? Ten první měl politickou odpovědnost, musela se snažit vyjít vstříc koaličním stranám a dodržovat dohody. Úřednický kabinet je ale svým způsobem veden od jednání k jednání…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: didunyk

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.